Profile ICC w praktyce

  • 2
Profile ICC w praktyce, profil ICC, dobrykolor

Profile ICC w praktyce

Category:Glowna,Profilowanie drukarek fotograficznych,Profilowanie minilab

Profile ICC w praktyce czyli kilka słów oraz kilkanaście obrazów. Ostatnie zrobione profile dla urządzeń pseudoRBG skłoniły mnie do pokazania efektów działania tych właśnie profili w praktyce. Ktoś kiedyś napisał, że jeden obraz wart jest tysiąca słów, więc w dzisiejszym artykule będzie mniej słów więcej obrazów. Często jak tłumaczę działanie profili osobom zajmującym się fotografią, to tym co je przekonuje do ich używania jest właśnie obraz a nie moje gadanie :). Pokazanie zdjęcia wydrukowanego przed i po jego konwersji do profilu urządzenia daje dopiero efekt “magii”. Praktyczne sprawdzenie działania profilu na zdjęciach które wcześniej „nie wychodziły w druku” potrafi przekonać większość niedowiarków.

Kolejne dwie galerie to przykład działania profili ICC zastosowanych przy drukarkach fotograficznych. Wszyscy teraz starają się obniżać koszty,  stosują zamienniki tuszy, używają tańszych papierów itd… Efekt stosowania takich „consumabli” często poraża. Bywa tak, że drukarka która drukowała całkiem ładne zdjęcia, zamienia się w mebel do druku cz-b. Kolory uzyskiwane podczas druku wychodzą źle i są zupełnie różne od naszych oczekiwań. Wydruk  nie ma nic wspólnego z tym co widzimy na monitorze. Próby “kręcenie gałami na ślepo” w Photoshop-ie czy Lightroom-ie również dają mizerne efekty. Cała nasza praca zostaje zniweczona w momencie zrobienia wydruku. Często nawet jeżeli stosujemy oryginalne “consumable” oraz profile ICC przygotowany przez producenta to kolory dalej nam trochę “uciekają”. Indywidualnie przygotowany i prawidłowo użyty profil ICC może dać nam przewidywalny wynik reprodukcji. 

Profil ICC drukarka foto, test pierwszy

W wypadku drukarki Canon bardzo dobrze widać efekt użycia tuszu i papieru nie mającego prawidłowego profilu ICC. Zmiana po użyciu profilu ICC jest tu ogromna. Drukarka przestała być “meblem”. W drukarce Epson użyty został „tani” papier fotograficzny. Zdjęcie jest za ciemne i w zupełnie innej kolorystyce. Profil też tutaj bardzo poprawił reprodukcję.

Profil ICC drukarka foto, test drugi
 

Uwagi do galerii jak wyżej. Tutaj warto zobaczyć jak działa drukarka Mitsubisihi na oryginalnych materiałach eksploatacyjnych. Pojawia się nam delikatna czerwona dominanta, a niby wszystko powinno być dobrze. Można to obejść używając korekcji na krzywych ale czasami coś przy takim “ruszaniu” potrafi nam zginąć coś z obrazu. 

Zachęcam do pobrania zdjęć testowych z linków poniżej i wydrukowania ich na swojej drukarce lub oddania do zrobienia odbitek w laboratorium. Trzeba tylko pamiętać o wyłączeniu zarządzania barwą podczas wydruku na drukarce lub przekazaniu laborantowi w punkcie foto informacji o zamówieniu odbitki z zerowymi ustawieniami (bez korekcji). Tak zrobione odbitki warto wtedy porównać z tym co „świeci” nasz monitor. Jest to bardzo pouczające.

Zdjęcia testowe do pobrania: bąk i kwiatki.

Podsumowując. Zmniejsza się ilość odbitek czy wydruków wykonywanych z naszych cyfrowych oryginałów. Jedną  z przyczyn takiej sytuacji może być fakt, że jakość odbitki którą otrzymujemy jest daleka od tego co widzimy na monitorze. Zdjęcie na monitorze wygląda często lepiej niż na odbitce i dla tego nie robimy odbitek. Wcale tak być nie musi! Zastosowanie profilu ICC poprawia jakość reprodukcji naszych zdjęć i ich zgodność z cyfrowym oryginałem. Wcale nie musimy godzić się na bylejakość.

Zapraszamy do skorzystania z testowego profilu ICC i samodzielnego sprawdzenia jak to działa.


Leave a Reply