Profilowanie monitora NEC EA244WMi oraz MacBook-a “retina”

  • 0
MacBook retina, monitor NEC EA244WMi

Profilowanie monitora NEC EA244WMi oraz MacBook-a “retina”

Category:Glowna

Pierwsza kalibracja i profilowanie monitorów w 2017 roku. Tym razem monitor NEC EA244WMi oraz dodatkowo MacBook z “retiną”. Lubię kalibrować monitory NEC-a bo są bardzo wymagające. Kalibrowany i profilowany NEC tylko potwierdził tę regułę. “No pain, no gain”.  Ten model NEC-a lubi “mocniej świecić” i nie wolno o tym zapominać. Wyniki monitora osiągnięte po kalibracji i profilowaniu są następujące: 98,7% pokrycia dla profilu sRGB przy ok 108% wolumenie. Potem przyszedł czas na MacBooka z ekranem retina. W MacBook-u możliwości regulacji parametrów wyświetlania obrazu ograniczają się tylko do jasności. Co zrobić, mac to mac i tyle. W sumie efekt efekt osiągnięty dla retiny po kalibracji i profilowaniu to 98 % pokrycie dla profilu sRGB przy wolumenie pomiędzy 105 a 106%. Obiektywne wyniki pomiarów dają nam informację, że oba urządzenia bardzo dobrze nadają się pracy przy obróbce zdjęć.

Subiektywna ocena, poprawności kalibracji i profilowania obu monitorów tylko potwierdza wyniki pomiarów. Ten sam oryginał cyfrowy wyświetlany jednocześnie na obu ekranach był bardzo zbliżony kolorystycznie. Na monitorze NEC EA244WMi zdjęcie było trochę mniej kontrastowe i delikatnie cieplejsze a na MacBook-u z retiną było trochę zimniejsze i z delikatnie wyższym kontrastem. Różnice pomiędzy obydwoma monitorami były jednak minimalne.

Niestety wersja OS X zainstalowana na tym MacBooku po zastosowaniu profilu ICC (używającego PCS w XYZ a nie w Lab) zaczęła wyświetlać lekko różowe lub lekko zielonkawe (zamiast szarego) menu w niektórych oknach. Kolor menu zmieniał się w zależności od monitora, na którym akurat było wyświetlane dane okienko. Programy graficzne oraz przeglądarka systemowa wyświetlały zdjęcia i grafikę prawidłowo. No cóż, systemy operacyjne piszą tylko ludzie. Może brakuje paru linijek kodu… lub ktoś zapomniał że PCS może być nie tylko w przestrzeni Lab. Na jakość wyświetlania zdjęć ten błąd nie miał żadnego wpływu. Kolor szary pozostawał szary.

Augustyn, miło było mi poznać absolwenta Technikum Fototechnicznego i to wcale nie z ul. Spokojnej 13 w W-wie tylko z Technikum nr 15 we Wrocławiu. Jeżeli szkoła we Wrocławiu ma takich absolwentów jak Ty, to jestem pod dużym wrażeniem jakości nauczania w szkole, którą skończyłeś.

PS: dzięki za profesjonalne zdjęcie do posta 🙂 .

Leave a Reply