Papier proof-owy Fomei Collection Velvet 265gsm

  • 0
proof cyfrowy, Fomei Collection Velvet 265gsm

Papier proof-owy Fomei Collection Velvet 265gsm

Category:Glowna,Proofing Tags : 

Wstęp.

Wprowadziliśmy do naszej oferty wydruki certyfikowanych proof-ów cyfrowych na papierze Fomei Collection Velvet 265gsm. Papier do testów otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Medikon Polska Sp. z o.o.. Firma Medikon Polska Sp. z o.o. jest również dystrybutorem marki Fomei w Polsce. Papier  Fomei Collection Velvet 265gsm ma być używany do drukowania wydruków próbnych. Certyfikowane proof-y cyfrowe drukowane z jego użyciem mają symulować profile: Fogra39,  Fogra27 oraz ISOCoated_v2.

Jako RIP-a używamy oprogramowania EFI XF Colorproof z modułami EFI Verifier oraz EFI ColorTools. Proofy drukowane są na drukarce Epson Stylus Pro 7900 z SpectroProofer-em. Do druku używamy oryginalnych tuszy Epson przeznaczonych do tego modelu drukarki. Dodatkowe pomiary spektrofotometryczne przeprowadzone zostały z użyciem spektrofotometru  SpectroDens firmy Techkon.

Konfekcjonowanie papieru.

Rolka papieru zapakowana jest w karton ze sztywnej tektury falistej. Pudełka są oznaczone ergonomicznie umieszczonymi nalepkami. Naklejka w sposób czytelny opisuje zawartość pudełka. Karton rolki 17-to calowej ma zamknięcie na swoim dłuższym boku, natomiast karton rolki 12-to calowej ma zamknięcie na swojej górnej części. Przy wyjmowaniu z pudełka rolki 12-to calowej warto zwrócić na to uwagę, aby nie wysunęła się ona z niego bez “kontroli”. Papier nawinięty jest na tubę/gilzę o średnicy 3 cali. Rolka zapakowana jest w rękaw z grubej folii PE. Tej grubości folia PE dobrze zabezpiecza papier przed czynnikami zewnętrznymi oraz nie ulega łatwemu uszkodzeniu przy częstym wyjmowaniu i chowaniu papieru. Dobrze zaprojektowane i wykonane wkładki stabilizują rolkę papieru podczas jej przechowywania w kartonie. Na zdjęciach, w galerii poniżej, można zobaczyć w jaki sposób zapakowana jest rolka 17-to calowa.

Konfekcjonowanie papieru Fomei Collection Velvet 265gsm.

Wstępna ocena papieru.

Obserwacje z pierwszego kontaktu z medium do druku są następujące. Papier jest dosyć sztywny a jego gramatura 265g/m2 jest dobrze “wyczuwalna w ręku”. Powierzchnia papieru jest półmatowa. Przy wstępnej ocenie wizualnej papier ma wyższą białość w porównaniu z papierami proof-owymi innych producentów. Na rewersie papieru nie ma nadruku z informacją o nazwie  jego producenta oraz informacji o ewentualnej certyfikacji papieru przez Instytut FOGRA.

Przebieg kalibracji i linearyzacji papieru.

Do testu użyte zostały rolki papieru o szerokości 12″ i 17″. Kalibracja i linearyzacja papieru wykonana została z użyciem oprogramowania EFI XF ColorTools. Jako sterownik drukarki wybrany został wariant EP_7900/7910_CT w trybie CMYK. Jako wstępne ustawienia parametrów druku zostały użyte proponowane przez XF ColorTools parametry zalecane dla tego rodzaju powierzchni papieru oraz jego gramatury. Model kalibracji jak dla systemu proofingowego. Cały proces przeprowadzony został w trybie automatycznym. Na żadnym etapie kalibracji drukarka nie powodowała przelewania się tuszu. TIL dla automatycznego pomiaru został określony na poziomie 371%. Poziom TIL ustawiony na podstawie obiektywnego pomiaru pokrył się z subiektywną oceną wydrukowanego testu. Na zdjęciach poniżej można zobaczyć fragmenty wydrukowanych podczas kalibracji i profilowania testów oraz podsumowanie kalibracji i profilowania materiału w module XF ColorTools wraz z wstępnym rzutowaniem gamut-u.

Kalibracja i profilowanie

Generowanie profilu ICC.

CMYK-owy profil ICC został wygenerowany przy użyciu pomiarów z wydrukowanego testu ECI2002. Użycie wzornika o 1485 polach zapewnia dużą dokładność otrzymanego w ten sposób profilu ICC. Oprogramowania XF ColorTools umożliwia przed jego  generowaniem wprowadzenie ustawień określających między innymi sposób generowania separacji K oraz wybór metody przeliczania barw. Wybrane zostały ustawienia umożliwiające osiągnięcie maksymalnej zgodności kolorystycznej koniecznej dla systemu do wydruków próbnych.

Otrzymany dla papieru profil ICC ma ciągły gamut. PCS profilu jest w przestrzeni CIE XYZ. Profesjonalne systemy proofingowe używają własnie tej przestrzeni barw jako PCS-e. Powodem jej użycia  jest duża zgodność kolorystyczna uzyskiwana w czasie konwersji barw.  Systemy proofingowe oparte na rozwiązaniach typu DeviceLink na pewnym etapie generowania DeviceLink-a również używają przestrzeni CIE XYZ.

Ocena gamut-u uzyskanego dla papieru Fomei Collection Velvet 265gsm.

W galerii poniżej widać efekt rzutowania (porównania) gamut-u profilu papieru Fomei Collection Velvet 265gsm (pełna bryła) oraz gamut-u profilu Fogra39 (siatka bryły). Na zdjęciach widać, że gamut papieru jest znacznie większy od gamut-u profilu Fogra39. Wszystkie kolory pierwszorzędowe i drugorzędowe możliwe do uzyskania z użyciem profilu Fogra39 są więc reprodukowalne wprost tj. bez konieczności ich “kompresji”.  Punkt bieli profilu Fogra39 wchodzi bez problemu w gamut papieru. W zakresie czerni jest jeszcze pewna przestrzeń pomiędzy punktem czerni dla profilu Fogra39 a punktem czerni możliwym do uzyskania dla tego papieru.

Porównanie gamut-ów papieru Fomei Collection Velvet 265gsm oraz Fogra39

Zastosowanie papieru Fomei Collection Velvet 265gsm w praktyce.

Aby wydruki na papierze mogły być certyfikowane dla konkretnego profilu ICC, wymagany jest jeszcze dodatkowy etap optymalizacji. Etap ten konieczny jest pomimo prawidłowo przeprowadzonej kalibracji, linearyzacji oraz odpowiedniego profilu ICC.  Taka optymalizacja powinna być przeprowadzona dla każdego symulowanego przez proof-a profilu ICC.

W naszym przypadku optymalizacja przeprowadzona została dla profilu ICC Fogra 39. Zgodnie z oceną z rzutowania gamut-ów pokrycie gamut-u optymalizowanego profilu wynosi 100%. Cały proces zakończył się po trzech iteracjach. Otrzymaliśmy następujące wyniki pomiarów: CIE dEmax =4,28, CIE dEaver=0,71 oraz CIE dEpaper=0,50. Wyniki takiego procesu widać na zdjęciu w galerii.

Papier bardzo dobrze zoptymalizował się również dla profili Fogra27 oraz ISO Coated v2. Nie był przeprowadzany proces optymalizacji dla specyficznych profili ICC pochodzących z fingreprint-ów dla roto lub flekso. Nie była też optymalizowana reprodukcja kolorów PMS Pantone. Do tego typu proof-ów EFI rekomenduje zastosowanie innego typu sterownika drukarki.

Każdy proof cyfrowy ma wydrukowany razem z nim test UGRA/FOGRA v3.0a. Test ten jest mierzony z użyciem spektrofotometru a wyniki uzyskane w trakcie  pomiaru decydują o uzyskaniu przez niego certyfikacji . Wydruk bez takiego paska kontrolnego i bez informacji jaki profil ICC ma symulować będzie tylko kolorowym wydrukiem z drukarki a nie proofe-m cyfrowym. Proof-y wykonane na tym papierze certyfikują się dla profilu Fogra39. Widok okna modułu XF Verifier służącego do certyfikacji wydruków w galerii poniżej.

Ocena wizualna wydrukowanych proof-ów na stanowisku do softproofingu dała bardzo dobry efekt dla oświetlenia o iluminantach zbliżonych do D50 oraz D65. Przy oświetleniu źródłami światła o iluminantach zbliżonych do A oraz F na wydrukach pojawia się zjawisko metameryzmu. W wypadku oceny subiektywnej trudno opisać to liczbowo.  Aby ocenić wielkość tego błędu konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych pomiarów kolorymetrycznych.

Zastosowanie papieru w codziennej produkcji.

Sprawdzenie powtarzalności i stabilności druku z użyciem papieru Fomei Collection Velvet 265gsm

Dla profilu Fogra27 przeprowadziliśmy badanie statystyczne powtarzalności wydruku. Badanie przeprowadzone zostało dla 9 szt, proof-ów fromatu A3+ o pokryciu około 60-80% powierzchni. Druk odbywał się proof za proof-em bez przerw. Po wykonaniu pomiarów otrzymaliśmy następujące wyniki różnicy barwy (od oczekiwanych dla danego profilu ICC barw wzorca). Wartości wyliczone zostały jako średnie arytmetyczne dla próbki złożonej z 9-ciu pomiarów. Do precyzyjnego opisu statystycznego dla takiej próbki zastosowane zostało odchylenie standardowe.

  • CIE dEmax=3,47 przy  σ=0,15;
  • CIE dEpw=0,63 przy  σ=0,07;
  • CIE dEcyan=0,56 przy  σ=0,10;
  • CIE dEmagenta=1,06 przy  σ=0,09;
  • CIE dEyellow=0,81 przy  σ=0,26;
  • CIE dEblack=0,57 przy  σ=0,20;

Wszystkie proof-y wydrukowane podczas testu uzyskały certyfikację uzyskując wyniki pomiarów sporo poniżej wartości maksymalnych założonych w normie opisującej warunki certyfikacji.

Podsumowanie i wnioski.

Papier Fomei Collection Velvet 265gsm łatwo poddaje się procesowi kalibracji i profilowania. Przy druku z użyciem oryginalnych tuszy EPSON uzyskujemy duży i ciągły gamut. Po optymalizacji do symulowanego profilu ICC wydruki osiągają parametry wymagane do ich certyfikacji. Odbitki próbne mają bardzo dobrą powtarzalność. To medium do druku użyte z oryginalnymi tuszami oraz dobrym RIP-em nadaje się do wydruków próbnych dla prac CMYK-owych przy symulacji profili Fogra39, Fogra27 oraz ISO Coated v2.  Papier Fomei Collection Velvet 265gsm ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny i wart jest polecenia.

Warto zwrócić uwagę na źródło światła używane podczas oceny kolorów dla wydruków próbnych wykonywanych na tym papierze. Dobry efekt uzyskujemy dla źródeł światła o iluminantach zbliżonych do D50 oraz D65. Dla źródeł światła o iluminantach zbliżonych do A oraz F pojawiły się problemy. Zazwyczaj odbitki próbne oceniane są przy prawidłowym oświetleniu jednak czasami proofy mogą być oceniane przy słabszej jego jakości. W takim wypadku może mieć to znaczenie dla oceny reprodukcji barw. Warto zastosować pasek GATF RHEM Indicators jako szybką i obiektywną metodę oceny jakości źródła światła użytego przy ocenie reprodukcji barw.

Dodatkowo warto przeprowadzić badanie zawartości OBA w papierze jego wpływu na zjawisko metameryzmu. Ma to miejsce przy słabszych warunkach oświetleniowych użytych do oceny barwy. Właśnie większa zawartość OBA w masie papieru może powodować ten jego mankament.  Takie badanie wykracza jednak poza zwykły proces kalibracji, linearyzacji oraz profilowania papieru i nie zostało ono wykonane.

Zapraszamy do skorzystania z naszej usługi wydruku proofa cyfrowego na tym papierze!

Nazwy Fogra, Ugra, EFI XF są zastrzeżonymi znakami towarowymi. 

Leave a Reply