Category Archives: Profilowanie i kalibracja monitorów

  • 0
dobrykolor certyfikacja laboratorium.

Wznowienie Certyfikatu Jakości na 2019 rok dla Laboratorium Fotografii Cyfrowej Fotografik w Piasecznie.

Category:Profilowanie drukarek fotograficznych,Profilowanie i kalibracja monitorów,Profilowanie minilab

Fotografia to połączenie sztuki i techniki. Bez techniki zdjęcie będzie tylko dziełem przypadku a nie przemyślanym i zrealizowanym pomysłem oraz wizją fotografa. Studio i laboratorium fotografii cyfrowej Fotografik w Piasecznie łączy obydwie te cechy sztukę i technikę.

Po prawie roku od pierwszej certyfikacji sprawdziliśmy czy w codziennej pracy laboratorium stosowane stosowane są zasady zarządzania barwą w procesie reprodukcji. Przygotowane zostały nowe profile ICC dla wszystkich urządzeń drukujących używanych w codziennej pracy laboratorium. Sprawdziliśmy również poprawność i kalibracji monitora używanego do przygotowania prac klientów laboratorium.

Wszystkie zalecane przez dobrykolor procedury i zasady zarządzania barwą są stosowane w codziennej pracy laboratorium. Po roku ich stosowania znacząco zmniejszyła się ilość materiałów zużywanych przez laboratorium na drukowane próbki. Skrócony został czas konieczny do cyfrowej obróbki drukowanych w laboratorium zdjęć. Dzięki indywidualnie przygotowanym i stosowanym w czasie druku profilom ICC jakość otrzymywanych odbitek jest bardzo dobra i powtarzalna. Takie zasady działanie w pewnym stopniu przyczyniły się do uzyskania przez laboratorium II miejsca w konkursie Orły Fotografii w rankingu “Wybór klientów”. Fotografia to nie tylko sztuka to również technika i warto o tym pamiętać.

Z przyjemnością przyznajemy firmie Fotografik Certyfikat Jakości dobrykolor na rok 2019! Życzymy dalszych sukcesów, zadowolenia klientów oraz kolejnych nagród!

Dobrykolor gorąco poleca klientom Laboratorium Fotografi Cyfrowej Fotografik w Piasecznie!!!


  • 0
kalibracja, profilowanie, NEC EA244WMi

Profilowanie i kalibracja dual NEC EA244WMi.

Category:Glowna,Profilowanie i kalibracja monitorów

Tym razem bardzo ciekawa kalibracja dla Straight Shooters. Do oprofilowania były dwa monitory NEC EA244WMi. Monitory z pewnym przebiegiem. Ustawienie obydwu monitorów na takie same parametry “świecenia” nie dawało oczekiwanej zgodności kolorystycznej wyświetlanych obrazów.  W założeniu obydwa monitory mają pracować w różnych lokalizacjach a retusz na nich robiony ma być konsultowany zdalnie. Bez zastosowani kalibracji i profilowania nie chciało to zadziałać. Jeden z monitorów świecił na bardziej “zielono” a drugi bardziej “czerwono”.

Wstępnie wybrana została najprostsza metoda kalibracji i profilowanie dla parametrów 6500K oraz 110cd/m2. Oba monitory po kalibracji i profilowaniu dały pokrycie 99,8% sRGB i koło 80% AdobeRGB. Wyszły pewne różnice w krzywych kalibracyjnych czego można się było jednak spodziewać. Efekt uzyskany po zwykłym profilowaniu był bardzo dobry. Oba monitory zaczęły wyświetlać kolory z dużą zgodnością. Efekt widać na zdjęciu w nagłówku wpisu. W tym wypadku wystarczyła prosta metoda kalibracji bez dodatkowego “równania” i “podciągania” jednego monitora pod drugi. Często najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Polecamy nasze usługi w dziedzinie kalibracji monitorów.

 

Dziękujemy Straight Shooters za udostępnienie zdjęcia do wpisu.

 

 


  • 0
Epson SureLab D700 kalibracja, profile ICC

Epson SureLab D700 kalibracja po wymianie głowicy.

Category:Glowna,Profilowanie drukarek fotograficznych,Profilowanie i kalibracja monitorów,Profilowanie minilab

Naszego stałego Klienta spotkała przykrość w postaci konieczności wymiany głowicy w drukarce Epson SureLab D700. Po powrocie urządzenia z serwisu okazało się, że poprzednio przygotowane przez nas profile ICC przestały działać. W tym konkretnym przypadku szary przestał być szary i zrobił się zielony. Na twarzach osób fotografowanych przy zdjęciach do dokumentów pojawił się siny odcień. Próba zamiany profili ICC na oryginalne, dostarczane przez producenta drukarki nie dała poprawy jakości. Niepożądany efekt tylko się pogłębił. Trzeba pamiętać o tym, że każda zmiana parametrów drukowania wiąże się ze zmianami w reprodukcji drukowanych kolorów. Zostaje zachwiana stabilności całego procesu reprodukcji kolorów. Wymiana głowicy pomimo starań i rzetelności pracy serwisu może się wiązać z bardzo poważnymi zmianami w reprodukcji kolorów.

Epson DryLab D700 wymagał przygotowania nowych profili ICC. W studiu używany jest papieru FUJI Quality Dry Photo Paper. Profile zrobione zostały dla dwóch trybów drukowania: standard oraz fast. Do wykonania profili użyty został nasz test print_test_882. Przy obydwu generowanych profilach otrzymaliśmy bardzo dobre wyniki przewidywanego działania profilu: tryb fast  dE(CIE94) max. = 2.296555, avg. = 0.993640, RMS = 1.080735 oraz dla trybu standard: dE(CIE94) max. = 2.35371, avg. = 0.990251, RMS = 1.010231. Takie  wyniki pomiaru potwierdziły się też przy subiektywnej ocenie kolorów wydruków testowych. Kontrola obu gamut-ów też wykazała ładną ich ciągłość. Nie pojawiły się również żadne artefakty przy konwersji zdjęć testowych do profilu drukarki. Rzuty gamut-ów względem gamut-u sRGB  w galerii poniżej.

Gamut dla Epson SureLab D700 FUJI Quality Dry Photo Paper vs. sRGB

Po wymianie głowicy w Epson SureLab D700 konieczne jest przygotowanie nowych Profili ICC.

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.


  • 0
certyfiakcja, certyfikację, certyfikowane, fotografik

Certyfikacja laboratorium cyfrowego i studia Fotografik

Category:Profilowanie drukarek fotograficznych,Profilowanie i kalibracja monitorów,Profilowanie minilab

Z przyjemnością informujemy o kolejnym laboratorium, które otrzymało naszą certyfikację. Tym razem jest to studio Fotografik  z  Piaseczna/Józefosławia. Jest to laboratorium całkowicie oparte o nowoczesną technologię cyfrową. Do druku używane są tu drukarki termotransferowe firmy DNP DS40, DS620 oraz Inkjet firmy Epson. Wszystkie urządzenia drukujące i wyświetlające mają przygotowane przez nas profile ICC oraz działają stabilnie i powtarzalnie. Zaproponowane podczas procesu certyfikacji procedury CMS-u (zarządzania barwą w procesie reprodukcji) są stosowane w codziennej pracy laboratorium. Dzięki naszym profilom ICC oraz stosowaniu procedur CMS każda odbitka lub wydruk  przygotowany w laboratorium Fotografik ma maksymalną możliwą do uzyskania jakość i zgodność kolorystyczną z reprodukowanym oryginałem cyfrowym.

Specjalnie dla klientów laboratorium przygotowana jest również możliwość obejrzenia przygotowanych zdjęć z zastosowaniem źródła światła o parametrze CRI>95 (współczynnik oddania barw). Zastosowanie do oglądania zdjęć oświetlenie o takich parametrach umożliwia prawidłową ocenę reprodukcji kolorów.

certyfiakcja, certyfikację, certyfikowane, fotografik

Gorąco polecamy certyfikowane laboratorium 

Fotografik Piaseczno/Józefosław!


  • 0
DNP DS40, profil ICC

Kalibracja i profilowanie DNP DS40

Category:Profilowanie drukarek fotograficznych,Profilowanie i kalibracja monitorów

Tym razem do kalibracji była drukarka DNP DS40 dla Studia Fotografik. Drukarka ta znana jest jako przysłowiowy wół roboczy. Nie słyszałem jeszcze o jej awarii. Jest używana w studiach fotograficznych  do drukowania zdjęć do dokumentów, odbitek itd… Profil ICC, fabrycznie przygotowany i dostarczony razem z drukarką przez jej producenta po pewnym czasie eksploatacji urządzenia przestaje jednak prawidłowo działać. Takie zachowanie drukarki może być spowodowane różnymi przyczynami, DNP DS40 zaczyna wtedy drukować z dominantą żółtą lub żółto-czerwoną. Wprowadzanie ręcznej korekty kolorystycznej zdjęć przed drukiem jest trudne i często nie daje oczekiwanego efektu. Lekarstwem na to jest prawidłowo przygotowany i odpowiednio użyty profil ICC (dedykowany do konkretnego urządzenia). Profil taki przywraca pełną sprawność drukarce. Na zdjęciu poniżej widać efekt działania takiego właśnie profilu ICC.

DNP DS40

Polecamy studio Fotografik w Józefosławiu. Kolejne studio fotograficzne stosujące w praktyce CMS (zarządzanie barwą w procesie reprodukcji). Monitor z kalibracją, drukarka EPSON-a z kalibracją i teraz DNP DS40 ze “świeżym” profilem ICC.  Trzeba będzie pomyśleć o naszej certyfikacji ;).

 

Profil ICC dla DNP DS40 to:

prawidłowe i przeiwdywalne kolory na wydruku,

mniej wydrukowanych i wyrzuconych do kosza próbek,

oszczędność naszego czasu.

 

 

 


  • 0
kalibracja, profil ICC

Kalibracja i profilowanie monitora a zarządzanie barwą.

Category:Glowna,Profilowanie i kalibracja monitorów

Wstęp.

Kalibracja i profilowanie monitora często uznawane jest za jedyny i główny element zarządzania barwą w fotografii. Spora grupa osób zajmujących się fotografią sądzi, że efekt ich pracy może być perfekcyjny tylko gdy użyją do obróbki zdjęć monitora od firmy na E.. Na szczęście kwestia konieczności kalibracji i profilowania monitora jest już rozpowszechniona w środowisku. Nikt już nie kwestionuje tego, że nawet nowy monitor wyjęty z pudełka wymaga kalibracji i profilowania. Niestety często tylko do tego o czym napisałem powyżej ogranicza się wiedza i zastosowanie zarządzania barwą wśród osób zajmujących się fotografią.

Cały proces zarządzanie barwą można porównać do układania klocków domina lub kawałków puzzli. Monitor jest jednak tylko jednym elementem takiej układanki. Układanka taka ma więcej elementów, a poprawne działanie całości zależy od prawidłowego działania poszczególnych jej części. Błąd na którymkolwiek etapie potrafi rozsypać cały proces jak “kostki” domina. Postaram się opisać taki proces na bardzo prostym przykładzie.

Prosty proces CMS.

Zacznijmy od prostej układanki CMS-owej. CMS dla wyjaśnienia to Color Management System a w skrócie można to przetłumaczyć jako zarządzanie barwą w procesie reprodukcji. Przykładem do analizy będzie proces od zrobienia zdjęcia do jego prezentacji w formie cyfrowej. Przeanalizujmy więc poszczególne elementy takiego procesu. Będzie się on składał z trzech etapów: rejestracji obrazu poprzez aparat cyfrowy, obróbki oryginału cyfrowego oraz prezentacji gotowego zdjęcia z użyciem monitora, tabletu, rzutnika lub ekranu TV.

Etap rejestracji obrazu.

Pierwszym elementem tej układanki jest aparat cyfrowy. Już na etapie wyboru sposobu zapisu zdjęcia decydujemy o możliwościach dalszej jego obróbki również w części związanej z zarządzaniem barwą. Sam format zapisu pliku może już mieć na to wpływ. Wybierając zapis do jpg-a decydujemy wstępnie o profilu ICC  który będzie określał gamut z którego będziemy dalej korzystać. Profil ICC zawsze można później zmienić jednak informacji “obciętych” przez gamut już nie odzyskamy. Wybór tego formatu zapisu oznacza też że rezygnujemy z możliwości użycia w dalszej obróbce obrazu profilu ICC naszego aparatu (nie chodzi mi o profile ICC zapisane w hardware aparatu) , o tym trochę więcej będzie w opisie plików RAW.

Podczas zapisu w formacie jpg mamy możliwość wyboru profilu ICC z którym zachowamy nasze zdjęcie. Możemy wybierać pomiędzy AdobeRGB, sRGB, Wide-Gamut RGB ProPhoto itd.. . Trzeba pamiętać o tym, że decyzja o zastosowanym profilu wpływa na zapisywaną w pliku informację o kolorze. Dyskusję o przewadze AdobeRGB nad Wide-Gamut RGB lub sRGB pomijam. Ja sam, staram się zawsze zapisywać zdjęcia z profilem AdobeRGB. Dla mnie ten profil daje wystarczająco duży gamut oraz dobrze konwertuje się do innych przestrzeni barw (profili ICC).

Przy zapisie zdjęcia w formacie RAW otwierają się nam większe możliwości. Po pierwsze możemy w łatwy sposób zmienić punkt bieli WB. Po drugie dopiero podczas cyfrowej obróbki zdjęć czyli “wywoływania cyfrowego” możemy podjąć decyzję o zastosowaniu docelowego profilu ICC dla naszego zdjęcia. Po trzecie wprowadzenie tych zmian nie powoduje nam utraty informacji o kolorze zawartych w naszym oryginalnym pliku RAW.

Dodatkowym atutem pracy na plikach typu RAW jest możliwość zastosowania w procesie wywoływania cyfrowego profilu ICC własnego aparatu. Nie jest to jednak typowy profil ICC jak AdobeRGB czy sRGB. Kalibracja i profilowanie naszego aparatu wymaga zastosowania  źródeł światła o znanej charakterystyce spektralnej, specjalnego testu kalibracyjnego, oprogramowania oraz wiedzy (np.: co to jest „luzowanie osobliwości”).

Użycie własnego dedykowanego (do body/puszki) profilu ICC podczas cyfrowego wywoływania potrafi znacząco przyśpieszyć i zautomatyzować podstawową obróbkę zdjęć. Dzięki jego zastosowaniu szybciej uzyskujemy zgodność kolorystyczną zdjęć wykonanych w tym samym miejscu (oświetlenie) w tym samym czasie a tylko z użyciem różnych “body”. Zakładam, że mamy profil do każdego body/”puszki” którego aktualnie używamy.

Etap obróbki cyfrowej.

Drugim elementem naszej układanki będzie monitor. To on zapewnia nam prawidłową ocenę wizualną zmian dokonywanych podczas pracy ze zdjęciem. Jego prawidłowa kalibracja i profilowanie ułatwią nam pracę. Dla dużej ilości osób monitor często stanowi główne i jedyne źródło wiedzy o kolorach na zdjęciu. Sam do monitora raczej nie mam 100%-wego zaufania. Zawsze zwracam uwagę na składowe RGB elementów obrazu oraz patrzę na histogram. Błędy które popełnimy podczas obróbki a spowodowane np: złą kalibracją i profilowaniem będą często dyskwalifikowały naszą pracę pod względem uzyskanego koloru.

Celowo pomijam temat oświetlenie naszego stanowiska pracy. To jest temat na kolejny artykuł. Powinniśmy pamiętać, że jego prawidłowe oświetlenie zapewni nam dobrą percepcję koloru oraz da komfort pracy naszym oczom. Wysoki współczynnik CRI źródła światła stosowanego do oświetlenia naszego stanowiska może też mieć krytyczne znaczenie w przypadku gdy oceniamy i porównujemy kolory wydruku z kolorami na monitorze. Poruszę ten temat w kolejnym artykule (drugiej jego części).

Tak samo ważnym elementem związanym z tym etapem pracy jest odpowiednie ustawienie parametrów zarządzania kolorem w używanym przez nas programie graficznym Ps lub Lr. To w tych ustawieniach decydujemy o tym: czy konwertujemy nasz oryginał go do innego profilu ICC (niż jest aktualnie zapisany), z użyciem jakiego profilu ICC nad nim pracujemy oraz jaką metodę konwersji będziemy używać. Aby pokazać jaki to ma wpływ na kolory pod spodem pokażę kilka przykładów tego samego zdjęcia otworzonego z różnymi ustawieniami i różnymi profilami ICC. Przy nieprawidłowych ustawieniach programu zmiany te mogą się odbywać automatycznie bez naszej wiedzy i zgody.

Użycie róznych profili ICC podczas otwieraniu pliku.

Kolejnym elementem tego samego etapu jest sposób zapisu naszej pracy pod względem zarządzania barwą. Nie chodzi mi w tym wypadku o format zapisu czy rozdzielczość. Nasze zdjęcie możemy zapisać z przypisanym profilem ICC, skonwertowane do profilu ICC lub bez przypisanego profilu. Pod spodem kilka przykładów zapisu tego samego zdjęcia z różnymi ustawieniami powyższego parametru.

Przykłady zapisu zdjęć z różnymi profilami ICC z konwersją i bez znacznika.

Obrazki powyżej pokazują, że pomimo dobrze zrobionego zdjęcia, prawidłowo przez nas obrobionego, nasz praca może pójść na marne. Nie dość, że nasze zdjęcie, będzie się źle wyświetlało na innych monitorach, tabletach, rzutnikach to często jeszcze często bezpowrotnie tracimy informację o kolorze w nim zawartą. Jednak na tym etapie mając świadomość do czego będziemy używali tego zdjęcia i stosując odpowiedni sposób zapisu możemy uzyskać oczekiwany i przewidywalny efekt.

Etap prezentacji obrazu.

Ostatnim elementem układanki jest docelowe urządzenie na którym będzie pokazywane nasze zdjęcie. Niestety rzadko jest ono oglądane na tak dobrym monitorze jak nasz 🙂 . Od jakości, kalibracji i profilowania tego ostatniego urządzenia zależy końcowy efekt naszej pracy. Zgodność kolorów i jakość zależy też od przeglądarki (Picture Viewera) której używamy do wysłania naszego zdjęcia na monitor, ekran, smartfon lub rzutnik.

Nasze zdjęcia trafiają na ekrany tabletów i smartfonów. Często ekrany tych urządzeń są pokryte folią zabezpieczające. Folia ta działa jak filtr na obiektywie aparatu. Może ona spowodować zmianę kolorów, jasności itd… Systemy operacyjne pod których kontrolą pracują te urządzenia dobrze obsługują w sposób natywny tylko bitmapy z profilem sRGB. Wystarczy sprawdzić z jakim profilem zapisywane są zdjęcia w naszych smartfonach. Ten sposób zapisu musi być czymś spowodowany. Obiektywy i matryce wbudowane w naszych smartfonach potrafią znacznie więcej.

Chyba teraz dopiero producent produktów z nadgryzionym jabłkiem w logo, w swoim nowym systemie operacyjnym da możliwość użycia innych profili ICC np.: do wyświetlacza. Dodam też że ekran tabletu czy smartfona również można oprofilować. Niestety bardzo utrudnione jest dalsze zastosowanie uzyskanego w ten sposób profilu z powodu jak wyżej. Pod spodem przykłady jak może być wyświetlane zdjęcie na ekranie tabletu i smartfona w porównaniu do oryginału sRBG. Profile dla ekranów tych urządzeń zostały wygenerowane tylko na potrzeby tego artykułu.

Przykład symulacji wyświetlania zdjęcia na ekranie smartfona i tabletu

O profilowaniu rzutników i ekranów TV nawet nie wspominam. Pomimo, że można to zrobić, w swojej praktyce nie spotkałem się z profilowaniem takich urządzeń na potrzeby domowe. Niestety i w zastosowaniach przemysłowych nie jest to stosowane. Wystarczy przejść się po galerii handlowej i popatrzyć jak potrafią się różnić poszczególne ekrany w videowall-ch. Ostatnio nawet zwróciło to moja uwagę. Na takim videowall-u w galerii, modelka miała pół twarzy żółte a pół czerwone. Kolor jej twarzy zależał tylko od ekranu na którym była akurat wyświetlana. Nie miał na to wpływu ani MUA ani fotograf tylko ekran bez kalibracji.

Podsumowując ten ostatni etap, warto pamiętać aby zapisywać zdjęcia do prezentacji na urządzeniach RGB z profilem sRGB. Stanowczo zwiększa nam to szansę na prawidłowe ich wyświetlanie. Jeżeli nasze zdjęcie będzie prezentowane na urządzeniu do którego dysponujemy aktualnym profilem ICC zapiszmy je właśnie z tym profilem. Znacząco poprawi to reprodukcję kolorów.

Podsumowanie.

Te trzy przedstawione wyżej etapy pokazują, że sama kalibracja oraz profilowanie monitora nie daje nam gwarancji uzyskania oczekiwanego efektu. Jest wiele czynników, które mają wpływ na końcowy efekt i są od samego monitora niezależne. Zastanówmy się przed podjęciem pracy jak będzie przebiegał nasz proces “reprodukcji”. Dopasujmy więc poszczególne jego elementy tak aby uzyskać najlepszą możliwą jakość. Taki dobrze przemyślany proces może być naszą przewagą nad konkurencją.

Powyżej opisałem prosty trzy etapowy proces z docelowym wyświetleniem naszego zdjęcia na urządzeniu RGB. Sytuacja bardziej komplikuje się gdy docelowym medium na którym będziemy eksponować nasze prace będzie papier i proces AgX (odbitka kolorowa) lub papier i druk. O tym będzie w kolejnej, drugiej części artykułu. CDN…

Bardzo dziękujemy Michałowi Piotrowskiemu i FOTOMINI za udostępnienie zdjęcia użytego w galerii “Użycie róznych profili ICC podczas otwieraniu pliku.”


  • 0
kalibracja i profilowanie monitora EIZO, kalibracja monitora EIZO, profilowanie monitor, profile ICC

Kalibracja i profilowanie monitora EIZO

Category:Glowna,Profilowanie i kalibracja monitorów

Kolejna kalibracja i profilowanie monitora EIZO za nami. Tym razem do “ustawienia” był to trochę starszy model ze “stajni” tego producenta. Zamówiony został pakiet maxi z naszej oferty. Pomimo starszego modelu monitora i obaw o jego możliwości, EIZO po raz kolejny pokazało swoją klasę. Wyniki uzyskane po kalibracji i profilowaniu mówią same za siebie:  pokrycie przestrzeni sRGB = 99,7% przy wolumenie 149,4%. Jako że był to pakiet maxi, na zakończenie całej procedury, zrobiony został test sprawdzający poprawność całego procesu. Test przeprowadzony był dla wzornika ColorChecker Passpor.  Wynik końcowy to  deltaE max < 2.0, oraz deltaE średnie = 0,67.  Pomiarowo to po prostu bardzo dobry z plusem! 

Ocena zdjęć w PS na skalibrowanym i oprofilowanym monitorze tylko potwierdziła “cyferkowe” wyniki pomiaru. Obiektywny pomiar został potwierdzony subiektywnie :). Światła nie były wypalone, szarości były szare a w cieniach widoczne były szczegóły. Do oceny użyte były zdjęcia z różnych sesji fotograficznych, przed i po obróbce.  Ocena obiektywna również wypadła na bardzo dobry z plusem!. Wniosek z wczorajszej kalibracji nasuwa się sam.

Starszy model monitora wcale nie musi być gorszy. Często wystarczy go tylko dobrze skalibrować i oprofilować!

PS: Michał dzięki  za kolejne miłe spotkanie. 🙂